Dzisiaj jest 1 grudnia 2022 r. Strefa XIV LO im. St. Staszica

Wybrane artykuły z wydań Staszic Kuriera

Kategoria Felietony.
Felietony: (Niezbyt) Fair Trade
Hubert Olkowski, dodano: 13 stycznia 2012 r. w kategorii: Felietony

Będąc ostatnio w sklepie, zauważyłem kawę z dziwnym napisem: „Fair Trade” (sprawiedliwy handel). Poczytałem sobie o tej organizacji i zdumiała mnie jej przebiegłość i podstępność, a także niemoralność procederu.

Organizacja kupuje po zawyżonej cenie zbiory u certyfikowanych plantatorów (małych i biednych, uprawiających swoje plantacje prymitywnymi metodami), zapewniając tym samym godziwe zarobki im, jak również ich pracownikom. Nie dotyczy to jednak dużych przedsiębiorstw, które nie mogą uzyskać takiego certyfikatu. Organizacja następnie sprzedaje te produkty po wyższej cenie konsumentom w krajach zachodnich. „Uczciwie”, nie?

Felietony: Straszny piątek
Jakub Mrożek, dodano: 13 stycznia 2012 r. w kategorii: Felietony

Zanim zaczniesz czytać ten artykuł, spójrz w kalendarz. Jaki mamy dziś dzień? Nie, nie chodzi o to, jaka ważna postać historyczna urodziła się lub zmarła, chociaż było ich całkiem sporo. Nie chodzi również o rocznicę żadnego doniosłego wydarzenia, bitwy, pokoju czy koronacji. Pisząc te słowa, nie mam również na myśli żadnego święta – wprawdzie mieszkańcy Togo obchodzą Dzień Wolności, ale kraj ów leży bardzo daleko od nas i, póki co, nie mam zamiaru o nim wspominać. Krótko mówiąc, ważny jest nie miesiąc – mój artykuł dotyczył będzie dnia tygodnia.

Felietony: Redukcja - tragiczne losy rodu Nitrydów
Igor Kotrasiński (wsparcie techniczne - Jakub Koncki), dodano: 28 października 2011 r. w kategorii: Felietony

Bitwy nie odbywają się tylko w makroskali. Te, których gołym okiem zobaczyć nie sposób, mogą być dużo ciekawsze. Niezwykłe, batalistyczne sprawozdanie z pewnej reakcji chemicznej napisane przez Kronikarza Igora możecie przeczytać w tym artykule. Na tego, kto dostarczy nam pierwszy jej dokładne, uzgodnione równanie, czeka kilogram sezonowych owoców ufundowany przez Maćka Zwolińskiego. Rozwiązanie zostanie opublikowane już za miesiąc na końcu tego artykułu!

Jakub Mrożek

Felietony: Okiem pierwszoklasisty - o trudnościach szkolnych słów kilka
SzB, dodano: 29 września 2011 r. w kategorii: Felietony

Nie jest łatwo. W końcu to Staszic. TEN Staszic. XIV LO w Warszawie. Liceum, które przez lata obrastało w legendy. Ale to nie zmienia faktu, że nie jest łatwo. Więcej – jest ciężko. Cholernie ciężko. Tylko dlaczego? Przecież to miał być raj na ziemi dla ścisłego umysłu. Miejsce, gdzie będziemy mogli skupić się jedynie na matmie/fizyce/informatyce (niepotrzebne skreślić). Mieliśmy uczyć się od najlepszych, rozwiązywać zadania, na widok których większość uciekłaby z krzykiem i schowałaby się w pobliskich zaroślach. Więc – dlaczego jest ciężko? Ano z bardzo prostego powodu. Powodu, który widać na pierwszy rzut oka. Powodem tym jest… nazwa!

Felietony: Kiedy pieniądze dają szczęście?
Jakub Mrożek, dodano: 29 września 2011 r. w kategorii: Felietony

A właściwie: co przynosi je tym, którzy mają pieniądze?

Marylin Monroe powiedziała: „Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”. Była dobrą aktorką, swego czasu ikoną piękna, oczywiste jest więc, że wszystko co powie musi być prawdą, nie sądzicie? Tymczasem okazuje się, że ten cytat jest po prostu głupi. Dlaczego? Bo podwójnie fałszywy.

   

Wszystkie artykuły z kategorii Felietony.