Dzisiaj jest 7 lutego 2023 r. Strefa XIV LO im. St. Staszica

Wybrane artykuły z wydań Staszic Kuriera

Wszystkie kategorie.
Felietony: Dyplomaci ze Staszica, czyli obrady ONZ pod skrzydłami.. nosorożca
Maksymilian Jabłecki, dodano: 20 lutego 2013 r. w kategorii: Felietony

W lutym 2013 r. delegacja naszego Liceum wzięła udział w Konferencji Model United Nations MUNDO w Dortmundzie w Niemczech. To była już druga sesja :symulacji obrad Narodów Zjednoczonych organizowana przez niemiecką młodzież w tym mieście. Tym razem gościli na niej przedstawiciele Polski, Niemiec, Szwecji, Holandii, Szwajcarii i Turcji.

Felietony: Gdzie Wschód spotyka się z Zachodem
Maksymilian Jabłecki, dodano: 30 października 2012 r. w kategorii: Felietony

Na ostatnim spotkaniu redakcyjnym, kiedy to ustalaliśmy tematy artykułów do następnego numeru, zapytany przez redaktora naczelnego, o czym chciałbym napisać, bez dłuższego zastanowienia odparłem, że chętnie napiszę o Hong Kongu. Przecież byłem, widziałem, nie będzie to problemem. Ale kiedy zastanowiłem się chwilkę dłużej nad treścią, zacząłem mocno żałować, że wybrałem akurat ten temat. Nie chodziło o to, że nie ma o czym pisać, że Hong Kong to nudne miasto. Nie! Wręcz przeciwnie. Zastanawiałem się, jak opisać tę niezwykle barwną, interesującą i zróżnicowaną metropolię na zaledwie trzech stronach...

Nauka: Drukowanie, ale inaczej
Mateusz Dziurzyński, dodano: 28 września 2012 r. w kategorii: Nauka

Już w latach 70. ludzie zaczęli się zastanawiać nad możliwością zastosowania druku do produkcji przedmiotów trójwymiarowych. Jako pierwszym udało się to oczywiście Amerykanom. Na początku lat 80. naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali drukowanie za pomocą funkcjonującej do dziś metody addytywnej. Polega ona na drukowaniu wielu warstw o grubości od 0,01 do 0,2mm, a następnie łączenie ich spoiwem. Na początku przy pomocy komputerów budowano trójwymiarowy obraz (tzw. Rapid Prototyping), który następnie przesyłano do drukarki. Ta z kolei, w zależności od złożoności i rozmiarów modelu, dzieliła model na wiele przekrojów poprzecznych.

Kultura: Manga
Mateusz Dziurzyński, dodano: 29 lutego 2012 r. w kategorii: Kultura

Gdyby spytać ludzi, czym jest manga, większość bez wahania odpowiedziałaby, że komiksem. Nie jest to znaczenie błędne, bynajmniej, jednak warto wiedzieć, skąd ten wyraz się wywodzi - umożliwia to lepsze zrozumienie jego formy. Manga (jap. 漫画) oznacza jednocześnie karykaturę, obraz, szkic, rysunek oraz komiks. Ładny rozstrzał, prawda? Jednak lepiej niektóre pojęcia pozostawiać niejednoznacznie sprecyzowane. Pozwala to efektywniej uchwycić, czym naprawdę są. W tym wypadku manga jest po trochu każdym z tych pięciu elementów.

Wywiady: Bal na sto par, a wśród nich...
Dionizy Marchewka, dodano: 29 lutego 2012 r. w kategorii: Wywiady

Tydzień temu odbył się w naszej szkole bal ostatkowy. Z pewnością wszyscy pamiętacie tę niezapomnianą, świetną zabawę, a ci, którzy się na nim nie pojawili, do tej pory żałują. Jedną z atrakcji na balu był wybór Króla i Królowej. Tytuły te zdobyli Axel Małysiak i Magdalena Kawka zwana Leną (dla przyjaciół). Obiecany wywiad z nimi przeprowadził Dionizy Marchewka.

       

Wszystkie artykuły z wszystkich kategorii.