Dzisiaj jest 7 lutego 2023 r. Strefa XIV LO im. St. Staszica

Wybrane artykuły z wydań Staszic Kuriera

Wszystkie kategorie.
Kultura: Rozpiska kulturalna na październik
Martyna Stysło, dodano: 29 września 2011 r. w kategorii: Kultura

Tej jesieni nie dbamy o aurę, humorki, czy parasolki - dbamy za to o obcowanie z kulturą wyższą i niższą, niszową i popularną. Co w październiku? Powoli żegnamy otwarte przestrzenie, wchodzimy w interesujące wnętrza. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (autorka artykułu szczerze wierzy, iż otrzymacie ten numer odpowiednio wcześnie i odpowiednio wcześnie przeczytacie tę kolumnę; w przeciwnym wypadku będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem "musztardy po obiedzie") - zdążycie jeszcze pożegnać "Bączki i meble prezydencji" - wystawę naszego rodzimego designu powiązanego z - niespodzianka - prezydencją Polski w UE - okazja do obejrzenia świetnych konceptowo mebli Tomka Rygalika (miła odmiana po barach z dykty jego autorstwa, goszczących we wszystkich nowych warszawskich klubo-kawiarnio-podobnych miejscach) , ale też genialnych spinaczy, czy żarówek na kolorowych sznurkach. Naprawdę warto, a czasu niewiele - tylko do drugiego dnia miesiąca dziesiątego, Galera Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) .

Felietony: Okiem pierwszoklasisty - o trudnościach szkolnych słów kilka
SzB, dodano: 29 września 2011 r. w kategorii: Felietony

Nie jest łatwo. W końcu to Staszic. TEN Staszic. XIV LO w Warszawie. Liceum, które przez lata obrastało w legendy. Ale to nie zmienia faktu, że nie jest łatwo. Więcej – jest ciężko. Cholernie ciężko. Tylko dlaczego? Przecież to miał być raj na ziemi dla ścisłego umysłu. Miejsce, gdzie będziemy mogli skupić się jedynie na matmie/fizyce/informatyce (niepotrzebne skreślić). Mieliśmy uczyć się od najlepszych, rozwiązywać zadania, na widok których większość uciekłaby z krzykiem i schowałaby się w pobliskich zaroślach. Więc – dlaczego jest ciężko? Ano z bardzo prostego powodu. Powodu, który widać na pierwszy rzut oka. Powodem tym jest… nazwa!

Felietony: Kiedy pieniądze dają szczęście?
Jakub Mrożek, dodano: 29 września 2011 r. w kategorii: Felietony

A właściwie: co przynosi je tym, którzy mają pieniądze?

Marylin Monroe powiedziała: „Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”. Była dobrą aktorką, swego czasu ikoną piękna, oczywiste jest więc, że wszystko co powie musi być prawdą, nie sądzicie? Tymczasem okazuje się, że ten cytat jest po prostu głupi. Dlaczego? Bo podwójnie fałszywy.

Historia Polski: Polacy – My? Oni? Czyli właściwie kto?
Maciej Zwoliński, dodano: 29 września 2011 r. w kategorii: Historia Polski

O tym, kim są Polacy, skąd się wzięli i kiedy, dowiadujemy się w klasie IV szkoły podstawowej, jeśli nie już podczas nauczania początkowego. Dowiadujemy się, że w roku 966 Mieszko przyjął chrzest i tak powstało Państwo Polskie oraz że Mieszko, jego świta oraz poddani to byli Słowianie. Potem tematem tym nie zajmujemy sobie już głowy, bo są ważniejsze rzeczy, takie jak rozbiory Polski itp., jednak nie o tym ten artykuł.

       

Wszystkie artykuły z wszystkich kategorii.