Dzisiaj jest 26 września 2023 r. Strefa XIV LO im. St. Staszica

Wybrane artykuły z wydań Staszic Kuriera

Kategoria Felietony.
Felietony: Redukcja - tragiczne losy rodu Nitrydów
Igor Kotrasiński (wsparcie techniczne - Jakub Koncki), dodano: 28 października 2011 r. w kategorii: Felietony

Bitwy nie odbywają się tylko w makroskali. Te, których gołym okiem zobaczyć nie sposób, mogą być dużo ciekawsze. Niezwykłe, batalistyczne sprawozdanie z pewnej reakcji chemicznej napisane przez Kronikarza Igora możecie przeczytać w tym artykule. Na tego, kto dostarczy nam pierwszy jej dokładne, uzgodnione równanie, czeka kilogram sezonowych owoców ufundowany przez Maćka Zwolińskiego. Rozwiązanie zostanie opublikowane już za miesiąc na końcu tego artykułu!

Jakub Mrożek

Raport powierzchni... bez reakcji. Temperatura... 293 Jednostki Kinetyczne. Wskaźnik związania protonów... 1 na 50 bilionów. Te i dziesiątki innych informacji przesyłane były tam i z powrotem, śmigając w oddali i tylko co jakiś czas zbłąkany proton burzył nieco linie pola Aniona Nitrydy. Oczywiście, było ich wielu, ale idea kolektywnej świadomości złożonej z milionów milionów milionów anionów jako elementów logicznych nie przemawiała do tego konkretnego atomu. Być może była to wina jego nadmiarowego neutronu, ale zawsze uważał w głębi jądra, że indywidualne przefalowania mają o wiele wyższą wartość. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnią liberalizację kwestii oksygenicznej protonów. Jeszcze nie tak dawno więzi vandervaalsowskie między Nitrydami posiadały nikłe znaczenie, a żeby doszło do powstania choćby płynnych powiązań, należałoby mocno ostudzić temperamenty. O wiele bardziej liczyły się związki z własnymi tlenami, tak bardzo w dzisiejszych czasach nadwyrężone.

Średnia towarzyskość... 4 połączenia. Burzliwość znajomości... wysoka. Pionowa rozciągłość rodu...ok. 100 milionów Nitrydów.Tak, dopóki nie doszło do uwodnienia, wszystko było inne. Ale potem do gry włączyły się feudalne tlenki wodoru – co paradoksalnie doprowadziło do uwolnienia dwóch trzecich podległych protonów, odtąd luźno, niemalże tylko formalnie związanych z Nitrydami. Czasem mówiono, że to fikcja, że średni odsetek podległych wodorów się wręcz zwiększył, ale raczej nie dawano temu wiary. Oczywiście nic nie jest za darmo – pozytywna poprawa statusu protonów nadwyrężyła jednocześnie stosunki wewnętrzne każdego związku. Dwie trzecie atomów tlenu odnosi się do azotów negatywnie, choć te zdają się pomimo to nie tracić optymizmu – co tylko czyni sytuację bardziej napiętą i rozmieszcza każdy związek na dwóch przeciwległych biegunach. Anion pamiętał te czasy. Ledwo rozróżniał swoje tleny, ale wydawało mu się, że to właśnie wodniak, nowo przybyły darzył go jakim takim szacunkiem.

Nitrydzi
rys. Magdalena Molenda

Makroskalowe prądy powyżej normy. Anomalia gęstościowa, zaburzenie rozciągłości pionowej. Średnia rozciągłość pionowa rośnie do 300 milionów Nitrydów. Średnia prędkość pionowa niezerowa. Globalne połączenie przerwane...
Nitryda z ulgą przyjął do wiadomości ostatni protonowy komunikat. Słyszał, że we względnie krótkich chwilach rozczłonkowania globalnej świadomości o wiele wygodniej jest interferować samodzielnie. Oczywiście swoją wiedzę czerpał z interakcji z weteranami, którzy porzucili swoje tleny na rzecz bardziej egzotycznych znajomości. Jak to określali, „podejmowali próbę nawiązania współpracy”. Słyszał o tych próbach. Wyrzucano z soli  całe niemetale, by zająć ich miejsce, zmuszano do uległości metale, szlachetnych łamano we współpracy z Chlorydami. Ba, walczyli nawet z Sulfurydami, nie brzydząc się taktykami feudalnych zasadowców, rzucając do boju grupy wodorotlenowe. W sumie nie zaszkodziłaby Nitrydzie taka przygoda, awanturnictwo płynie w rodowym widmie...

Połączenie nawiązane. Wykryta feudalna kolonia tlenkowa. Wykryta nieznana struktura cząsteczkowa. Próby nawiązania współpracy podjęta. Nieźle. A zatem to ten czas. I wygląda na to, że Anion wylądował ledwie kilkanaście tysięcy Angstremów od obcego ciała. Szczęśliwie popchnięty przez kilku swoich rodaków, Nitryda żwawo podążył  ku obcej strukturze celem „nawiązywania współpracy”.

Niebawem przez Anionem zarysowała się w subtelnych fluktuacjach jego własnego pola dipolowego ogromna bryła solnego kryształu. Osobliwa struktura przypominająca stos płaszczyzn nie przypominała mu niczego znanego, choć wytężał neutrony ze wszystkich sił. I te atomy... Wyczuwał wyraźnie obecność Sulfidów, wiedział, jak z nimi postępować, ale ten drugi rodzaj – nieczęsto spotyka się trzydziestotrzyprotonowca, do tego trójwartościowego, potrójnie potrójnego! Zresztą - Nitryda otrząsnął się z okultystycznych rozważań i podążył ku złożonym powierzchniom.

Wyraźnie widać było, jak bardzo się przeliczył, licząc na miejsce w jakiejś komfortowej, stabilnej soli – osobliwy pierwiastek wyraźnie krzyżował Nitrydom szyki. Dziesiątki rodaków we współpracy z feudałami podejmowały się próby odrzucenia Sulfidów od soli tylko po to, by zostać obrabowanymi z własnych, buntowniczych tlenów! Wokół śmigały protony, zaś atomy soli – prawda, że rozbite i odrzucone od swych najbliższych jonów – dumnie rozprzestrzeniały się po Roztworze, pusząc się swoimi tlenami – Sulfidy przekwalifikowane na Sulfurydy, a słabi duchem trzydziestotrójprotonowcy z większością swoich poddanych protonów przykutych do tlenów. Sam, wciągnięty w egzotermiczną nawałnicę reakcyjną, Nitryda rychło podzielił los swoich współtowarzyszy.

Chwała Arsenidom! Chwała Arsenidom! Nitrydzi odparci, usztywnienie Sulfidowe znisesione! Wolność! Chwała! - głosiły nieliczne protony wypuszczone przez feudałów, podczas gdy pozostali, obrabowani Nitrydzi łączyli się w grupy i razem opuszczali Roztwór w haniebnym odwrocie. „O, widać jak wydziela się – wydziela się? - wydziela się gaz, a sól – weszła w reakcję i widać, jak się rozpuszcza” - skomentował ucieczkę rodu wykładowca, nie mając nawet pojęcia o fermencie polityczno-społecznym, jaki na jego oczach dokonał się w probówce.


Losy Nitrydów...

W poprzednim numerze mogliście przeczytać powyższy tekst Igora opisujący w beletrystyczny sposób pewną reakcję chemiczną. Jej równanie nie zostało jednak ujawnione, ale ogłoszony został konkurs polegający na analizie artykułu w celu jej odszyfrowania. Równania można było wysyłać do mnie - na naczelny.kurier (at) staszic.waw.pl albo umieszczać na stronie SK na Facebooku.

Niestety, to arcytrudne zadanie nikomu się nie powiodło. Nikt nie przysłał poprawnego rozwiązania. Dla wszystkich, którzy musieli ustąpić przed tym problemem, publikujemy więc pełne, uzgodnione równanie tej reakcji w formie cząsteczkowej poniżej:

28 HNO3 + 4 H2O + 3 As2S3 ⇒ 6 H3AsO4 + 9 H2SO4 + 28 NO

Jakub Mrożek


Powrót...

Wszystkie artykuły z kategorii Felietony.